درباره هولوگرافي هاي پيشرفته

شناخت هولوگرافي هاي پيشرفته

در مطالب قبللي به ميزان بسيار زيادي به شما درباره هولوگرافي ها صحبت كرديم و اطلاعاتي را گاها در اختيارتان قرار داديم كه كم نظير بوده اند.يكي ديگر از خدماتي كه ما ميخواهيم به شما ارائه دهيممربوط به هولوگرافي هاي پيشرفته است تا شما بتوانيد استفاده كردن از آنها در صنعتتان به ميزان بسيار زيادي پيشرفت خود را رقم بزنيد.

تمامي آزمايشات پيشين مقدماتي هستند .آن ها از تجهيزات ساده براي نمايش اصول اساسي هولوگرافي بهره مي گيرند .به هر حال محدوديت هاي بسياري نيز دارند .براي مثال :
-ميزان شدت ميان اشعه ي مرجع و شي قابل كنترل نيستند .بنابراين كيفيت هولوگرام قابل مشاهده نيستند .
-هميشه جسم از يك منبع و با يك جهت مشخص روشن مي گردد ،بنابراين سايه ها غير قابل كنترل هستند .
-هميشه تصوير در پشت صفحه قرار دارد .
-براي مشاهده ي تصوير تشكيل شده به وسيله ي هولوگرام پراكنشي به ليزر نياز است.
براي ساخت هولوگرام هايي بدون محدوديت ذكر شده تجهيزات اضافي زير ضروري است :
-وجود يك ليزر پر قدرت كه در تمامي حالات گذري عمل مي كند .بهتر است عملكرد اين ليزر در حالت هاي تك محوره باشد.ليزر هليم نئون ۱۰ الي ۳۰ ميلي واتي پيشنهاد مي شود .
نكات ايمني مرتبط با ليزرها را در نظر بگيريد .
-يك مقياس پر قدرت با درجه ي حساسيت يك ميكرو وات تا يك وات
-يك ميز بزرگ با چهار آينه ي قابل تنظيم رو به جلو ،لنز با بزرگترين فطر و كوتاهترين نقطه ي كانوني ،شكاف دهنده هاي متغير اشعه ،فيلترهاي فرازماني و سوراخچه هاي ۲۵ ميكروني ،صفحه هاي شيشه اي ۴×۵ اينچي ،نگهدارنده ي صفحه و هم چنين سخت افزارهايي براي حفاظت از اين اجزا .
سيستم هاي ارزان قيمت –جايگزيني:يك جعبه ي شني (۳فوت×۴فوت×۱۰اينچ)با تخته ي چند لايي ضخيم بسازيد و آن را با شن شسته شده سيليكا پر كنيد.فيلترهايي فرازماني را با لنزهاي مقعر كوچك وآينه هاي مقعر جايگزين كنيد.تمامي اجزاي نوري را در بالاي لوله هاي pvcبه قطر ۲٫۵ اينچ قرار دهيد .به جاي صفحات از نوار هايي استفاده كنيد و آن را در ميانن صفحات بزرگ شيشه اي با گيره هاي كاغذي محكم قرار دهيد .جعبه ي شني را با چندين غلتك محافظت كنيد و سپس سيستم را بر روي ميز چرخان قرار دهيد .هزينه ي اين سيستم از سيستم هاي تبليغاتي كمتر است وبراي بسياري از اهداف يادگيري قابل استفاده و كارا مي باشد .

درباره هولوگرام پراكنشي دو كاناله

هولوگرام ها خود به دسته هاي ختلفي تقسيم بندي ميشوند و همچنين اين دسته ها خود داراي زير شاخه هاي بسيار زيادي هستند كه ما در ادامه به بررسي بيشتر اين هولوگرام ها خواهيم پرداخت.اما بگذاريد به شما بگوييم كه اين زير شاخه هايي كه قرار است درباره شان صحبت كنيم مربوط به دسته هولوگرام هاي پراكنشي هستند.

از عملكرد به كار برده شده در هولوگرام پراكنشي با استفاده از يك آينه بهره بگيريد و زمان در معرض قرار دهي را به اندازه ي نيم ساعت افزايش دهيد .هولوپليت را برداريد و آن را به سمت بالا و پايين بچرخانيد و آن را به سوي نگهدارنده ي صفحه برگردانيد .حال شي يك و دو را با هم جابه جا كنيد و آن را در حدود نيم ساعت در معرض نور قرار دهيد .مانند قبل عمل كنيد .
در مشاهده تصاوير مجازي و واقعي بسته به اينكه كدام جهت شي رو به بالا است تصاوير متعددي مشاهده مي شود .

شدت انكسار

آزمايش را با توجه به ترتيب هاي آورده شده در تصويربالا انجام دهيد .سطح آينه مي بايست زاويه ي نود درجه با سطح هولوپليت بسازد .به ياد داشته باشيد هيچ گونه شي در اين آزمايش به كار گرفته نمي شود .
در اينجا شي بخشي از اشعه ي ليزر محسوب مي شود كه با آينه منعكس مي گردد .اين تراز بندي همانند نمونه ي تصوير زير است كه در آن اشعه هاي مرجع و اشعه ي شي نقطه ي اساسي به شمار مي آيند .
از عملكرد ها نمونه هاي قبل البته با مدت زمان كمتري براي در معرض قرار دهي استفاده كنيد .
تصوير واقعي هولوگرام تكميل شده را بر روي صفحه ي نمايش قرار گرفته شده در آينه نشان دهيد .آيا در اين مورد تفاوتي ميان تصوير واقعي و مجازي شي وجود دارد ؟
اگر بيش از يك نقطه مشاهده كرديد باقي نقاط در نتيجه ي بازتاب داخلي هولوپليت به وجود آمده اند.براي جلوگيري از چنين بازتاب هايي به يك پشتوانه ي ضد هاله هولوپليت نياز داريم .اين مشكل با رنگ آميزي قسمت شيشه اي هولوپليت قبل از زمان در معرض نور قرار دهي با يك رنگ قابل شست شوي آبي و يا مشكي برطرف مي شود.اين رنگ نور را به محض رسيدن به سطح پشتي در طي قراردادن در معرض نور جذب مي كند .
اين هولوگرام شدت پراكنشي بالايي دارد .يك اشعه ي نور سفيد از پروژكتور رادر ميان هولوگرام بتابانيد و طيف هاي رنگي بر روي صفحه ي نمايش را مشاهده كنيد.از منابعي چون جيوه و نور هاي سديم موجود در خيابان در طول شب نيز مي توان استفاده كرد .

نمايش هاي اضافي

سيستم هايي كه از اين نمونه هاي هولوگرافي براي مشاهده ي خطوط fraunofferاز منبع خورشيدي بهره مي گيرد ،طراحي كنيد .با استفاده از اين سيستم مي توانيد از اجزاي دروني خورشيد آگاه شويد .

نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰:۵۸ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |