كار و روشهاي مختلف در هولوگرام

بررسي ساخت هولوگرام هاي واقعي 

تحقيق در مورد ساخت هولوگرامهاي واقعي انجام شده و در اين تحقيقات متخصصين به اين نتيجه رسيدند كه براي ساخت هولوگرام هاي واقعي ميتوان اقدام كرد و براي ساخت آن برنامه ريزي كنند . اين بسيار ,الي و مورد توجه است .  كه تنها با استفاده از نور سفيد مورد بررسي قرار ميگيرند . ساتوريش كاواتا , يك فيزيكدان فوتونيك در دانشگاه اوزاكا در ژاپن ميگويد : اين تكنولوژي جديد همانند اولين هولوگرام , براي ايجاد يك الگوي تداخل از ليزر استفاده ميكند . براي گرفتن رنگ ,كاواتا و همكارانش شئ اصلي را با سه نور قرمز و آبي و زرد كه از رنگ هاي اصلي نوري هستند روشن كردند . آنها هولوگرام را در يك ماده حساس به نور كه با ورقه ي نازكي از طلا و نقره پوشيده شده است نگه داري ميكنند . روكشي كه حاوي الكترون آزاد است و هنگامي كه توسط امواجي با طول موجي پايين جذب شود ,مشتعل ميشود .

به منظور بازسازي يك تصوير سه بعدي ,محققان مواد غلات فلزي را درمعرض نور سفيد معمولي كه حاوي تمامي طول موجي نور قابل مشاهده است (نور آبي ,قرمزو سبز) قرارميدهند . اين نور سفيد الكترون هاي آزاد را تحريك ميكند. حركات و نواسانات ناشي از آن (به اصطلاح پلاسمون سطحي) به نوبه ي خود باعث ميشود كه نور را احيا كند . تصويري كه با تركيب كردن سه نور قرمز,آبي و سبز هولوگرام ,نماي واقعي رنگ شئ اصلي را توليد ميكند .

زيبايي كارهولوگرام هاي رنگين كماني

هولوگرام به اصطلاح رنگين كمان كه در كارت هاي اعتباري كاربرد رايجي دارد ,به طرز متفاوتي توليد ميشود . آن با استفاده از يك نور سفيد كه از يك پوشش نقره اي ساطع ميشود و از فيلم پلاستيكي عبور ميكند كه حاوي تصاوير زيادي است كه هركدام در لايه ي مخصوص به خود به رنگ هاي مختلفي ذخيره ميگردد . ديد تغيير يافته از اين لايه هاي رنگي نسبت به يكديگر يك چشم انداز سه بعدي را فراهم ميكند. در بسياري از موارد ,تصوير توليد شده توسط اين هولوگرام رنگين كمان يك نماي رنگ واقعي از شئ مورد نظر نيست .

نوشته شده توسط نادر رفيعي | ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۳:۰۲ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |